Skip to content

35 Prospect St.(Block 5802 Lot 16)Jersey City, NJ 07307

Built 2023
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block5802
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$8,108-0.4%
2022$8,139+4.5%
2021$7,785+3.5%
2020$7,522+1.5%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$639,000
DeedBook 9548, Page 957

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

DeedBook 8585, Page 187Recorded8/12/2008

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

DeedBook 8005, Page 6Recorded9/19/2006

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 4703, Page 13