Skip to content

12.5 Waverly StreetJersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Nov 26, 1986

Property Information

Block5802
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,114
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
55%
Improvement Value:$168,900
45%
Total Assessment$378,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,461-0.6%
2024$8,514+40.1%
2023$6,078-0.4%
2022$6,100+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 3656, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1885