Skip to content

18 Waverly St.Jersey City, NJ 07306

Built 1965

Last Sale Date
Feb 17, 2023

Property Information

Block5802
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U-H.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,513
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
48%
Improvement Value:$274,100
52%
Total Assessment$527,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,270-0.7%
2024$11,344+42.6%
2023$7,955-0.4%
2022$7,986+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965