Skip to content

55 Waverly St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 2017

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block5804
Lot11
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,449
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
13%
Improvement Value:$502,600
87%
Total Assessment$577,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,898-0.6%
2024$12,979+89.6%
2023$6,846-0.4%
2022$6,871+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,449DeedBook 9231, Page 722NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/23/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017