Skip to content

125 New York Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$569,000
Last Sale Date
Feb 6, 2020

Property Information

Block4505
Lot37
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
18%
Improvement Value:$465,500
82%
Total Assessment$569,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,706-0.6%
2024$12,785+40.1%
2023$9,127-11.4%
2022$10,304+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$569,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 9480, Page 1Recorded3/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 9351, Page 649