Skip to content

89 Prospect St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Oct 1, 2018

Property Information

Block5805
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
55%
Improvement Value:$177,500
45%
Total Assessment$394,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,809-0.6%
2024$8,864+40.1%
2023$6,328-0.4%
2022$6,351+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

DeedBook 9352, Page 305Recorded10/25/2018

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

DeedBook 9217, Page 496Recorded7/11/2017

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 3208, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1890