Skip to content

21 Jefferson Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 2016

Property Information

Block5902
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
47%
Improvement Value:$282,500
53%
Total Assessment$532,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,891-0.6%
2024$11,965+40.1%
2023$8,541-0.4%
2022$8,573+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 8051, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1900