Skip to content

13 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$39,000
Last Sale Date
Apr 25, 1978

Property Information

Block5903
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,676
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
49%
Improvement Value:$258,600
51%
Total Assessment$506,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,301-0.6%
2024$11,372+40.1%
2023$8,118-0.4%
2022$8,148+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 3251, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1900