Skip to content

28 Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block5903
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,301
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,800
24%
Improvement Value:$609,300
76%
Total Assessment$804,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,376-0.6%
2024$13,460+83.5%
2023$7,333-0.4%
2022$7,361+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$885,000
Sq Ft1,301DeedBook 9945, Page 278Recorded11/24/2025

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

Sq Ft2,622DeedBook 9690, Page 358NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/17/2022

Property Sale

Sale
$432,000
DeedBook 8519, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1900