Skip to content

41 Beacon Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 16, 2019

Property Information

Block5904
Lot5
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage788
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,100
20%
Improvement Value:$341,200
86%
Total Assessment$397,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,876-0.6%
2024$8,932
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 9404, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1880