Skip to content

43 Beacon Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07306

Built 2022

Last Sale Price
$915,000
Last Sale Date
May 23, 2022

Property Information

Block5904
Lot4
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,700
38%
Improvement Value:$532,400
89%
Total Assessment$599,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,385-0.6%
2024$13,469+82.5%
2023$7,379
Property History

Property Sale

Sale
$915,000
DeedBook 9685, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 2022