Skip to content

45 Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2013

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 23, 2013

Property Information

Block5904
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,932
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
29%
Improvement Value:$558,500
71%
Total Assessment$786,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,563-0.6%
2024$17,673+40.1%
2023$12,615-0.4%
2022$12,663+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

DeedBook 8930, Page 35NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/5/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 7292, Page 38