Skip to content

75 Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2012

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Aug 7, 2012

Property Information

Block5905
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,552
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
33%
Improvement Value:$496,800
67%
Total Assessment$736,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,453-0.6%
2024$16,556+40.1%
2023$11,818-0.4%
2022$11,862+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

DeedBook 8866, Page 700NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/23/2012

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 8769, Page 114