Skip to content

295 New York Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block2306
Lot55
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-B-4U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,002
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$236,500
76%
Total Assessment$311,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,956-0.6%
2024$6,999+52.3%
2023$4,595-0.4%
2022$4,613+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,002DeedBook 9569, Page 801NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/3/2021

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft12DeedBook 9395, Page 103Recorded4/15/2019

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft1,002DeedBook 9181, Page 798NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900