Skip to content

236 Palisade Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Apr 13, 2023

Property Information

Block6001
Lot15
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,085
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,500
23%
Improvement Value:$379,500
77%
Total Assessment$490,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,942+69.3%
2024$6,465
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft3,085DeedBook 9744, Page 499Recorded5/2/2023

Property Built

Built

Year Built: 1880