Skip to content

202 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Oct 20, 1979

Property Information

Block6001
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,500
57%
Improvement Value:$314,400
43%
Total Assessment$730,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,321-0.6%
2024$16,423+40.1%
2023$11,724-0.4%
2022$11,767+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3290, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1900