Skip to content

240 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2006

Property Information

Block6001
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,369
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,300
51%
Improvement Value:$396,100
49%
Total Assessment$808,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,052-0.6%
2024$18,165+40.1%
2023$12,967-0.4%
2022$13,015+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900