Skip to content

262 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2003

Property Information

Block6001
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,748
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,300
67%
Improvement Value:$223,600
33%
Total Assessment$669,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,959-0.6%
2024$15,053+40.1%
2023$10,745-0.4%
2022$10,785+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900