Skip to content

266 Palisade AvenueJersey City, NJ 07307

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$4,010,000
Last Sale Date
Feb 27, 2014

Property Information

Block6001
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-41U-H

Assessment

Land Value:$1,800,000
40%
Improvement Value:$2,700,000
60%
Total Assessment$4,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$100,485-0.6%
2024$101,115+40.1%
2023$72,180-0.4%
2022$72,450+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$4,010,000

From:

To:

DeedBook 8960, Page 156Recorded3/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1910