Skip to content

315 Coles St(Block 6005 Lot 12)Jersey City, NJ 07310

Industrial

Last Sale Price
$2,293,780
Last Sale Date
Mar 11, 2024

Property Information

Block6005
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class---
Description7S-B-IN-E
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,648,500
93%
Improvement Value:$511,300
7%
Total Assessment$7,159,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$159,878-0.6%
2024$160,881+40.1%
2023$114,843-0.4%
2022$115,273+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,293,780
DeedBook 9815, Page 241