Skip to content

320 Terrace Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2021

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
May 20, 2025

Property Information

Block602
Lot16
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,400
47%
Improvement Value:$324,600
76%
Total Assessment$428,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,571-0.6%
2024$9,631
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft1,528DeedBook 9903, Page 816Recorded6/2/2025

Property Built

Built

Year Built: 2021