Skip to content

306 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2002

Property Information

Block602
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-HG
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
28%
Improvement Value:$482,500
72%
Total Assessment$672,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,017-0.6%
2024$15,111+40.1%
2023$10,787-0.4%
2022$10,827+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998