Skip to content

322 Terrace AvenueJersey City, NJ 07307

Built 1980

Last Sale Date
Jan 28, 1985

Property Information

Block602
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
33%
Improvement Value:$380,700
67%
Total Assessment$570,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,744-0.6%
2024$12,824+40.1%
2023$9,154-0.4%
2022$9,188+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3443, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1980