Skip to content

559 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Feb 7, 2025

Property Information

Block602
Lot66
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
63%
Improvement Value:$110,800
37%
Total Assessment$300,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,717-0.6%
2024$6,759+40.1%
2023$4,825-0.4%
2022$4,843+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 9880, Page 860Recorded2/20/2025

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 8884, Page 573Recorded12/13/2012

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3779, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1890