Skip to content

551 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1935

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Mar 10, 1999

Property Information

Block602
Lot70
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
52%
Improvement Value:$173,200
48%
Total Assessment$360,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,054-0.6%
2024$8,105+40.1%
2023$5,786-0.4%
2022$5,807+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5411, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1935