Skip to content

132 Thorne St.Jersey City, NJ 07307

Built 1960

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jul 27, 2017

Property Information

Block2104
Lot80
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,381
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
47%
Improvement Value:$243,000
53%
Total Assessment$456,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,200-0.6%
2024$10,264+40.1%
2023$7,327-0.4%
2022$7,354+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

DeedBook 9230, Page 780Recorded8/21/2017

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 9230, Page 780

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 8708, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1960