Skip to content

285 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block603
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
26%
Improvement Value:$541,000
74%
Total Assessment$731,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,323-0.6%
2024$16,426+40.1%
2023$11,725-0.4%
2022$11,769+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$640,001
DeedBook 8540, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 2008