Skip to content

106 Irving St.Jersey City, NJ 07307

Built 2013

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block703
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,876
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
26%
Improvement Value:$542,300
74%
Total Assessment$732,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,352-0.6%
2024$16,455+40.1%
2023$11,746-0.4%
2022$11,790+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 8845, Page 250Recorded4/24/2012