Skip to content

227 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2012

Property Information

Block603
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-B-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
49%
Improvement Value:$194,400
51%
Total Assessment$384,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,584-0.6%
2024$8,637+40.1%
2023$6,166-0.4%
2022$6,189+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 7114, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1915