Skip to content

157 Nelson Ave.(Unit C0201)Jersey City, NJ

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 7, 2024

Property Information

Block604
Lot19
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,000
14%
Improvement Value:$297,200
86%
Total Assessment$346,200

Sale
$400,000
DeedBook 9811, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1900