Skip to content

266 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2004

Property Information

Block604
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-B-G3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,600
47%
Improvement Value:$269,200
53%
Total Assessment$507,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,339-0.6%
2024$11,410+40.1%
2023$8,145-0.4%
2022$8,176+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940