Skip to content

264 BroadwayJersey City, NJ 07306

Industrial

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Dec 19, 2013

Property Information

Block9001
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description1&2S-CB-M-O-C

Assessment

Land Value:$742,000
53%
Improvement Value:$658,900
47%
Total Assessment$1,400,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,282-0.6%
2024$31,478+40.1%
2023$22,470-0.4%
2022$22,554+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$2,500,000

From:

To:

DeedBook 8975, Page 148Recorded5/29/2014

Also conveyed in this deed

3 parcels