Skip to content

215 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 15, 2004

Property Information

Block6302
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-H-B-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,900
19%
Improvement Value:$567,200
81%
Total Assessment$702,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,678-0.6%
2024$15,776+40.1%
2023$11,262-0.4%
2022$11,304+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 7479, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1900