Skip to content

221 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Oct 15, 1999

Property Information

Block6302
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,300
43%
Improvement Value:$204,100
57%
Total Assessment$357,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,981-0.6%
2024$8,031+40.1%
2023$5,733-0.4%
2022$5,754+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5524, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1905