Skip to content

235 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jan 23, 2006

Property Information

Block6302
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
47%
Improvement Value:$183,000
53%
Total Assessment$343,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,659-0.6%
2024$7,707+40.1%
2023$5,502-0.4%
2022$5,522+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 7792, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1895