Skip to content

75 Liberty Ave.(Unit C0328)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block6303
Lot1
QualifierC0328
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building ClassC0858
Description5BD-146U-PG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage858
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
27%
Improvement Value:$219,600
73%
Total Assessment$299,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,690-0.6%
2024$6,732+40.1%
2023$4,806-0.4%
2022$4,824+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft858DeedBook 9617, Page 991Recorded11/26/2021

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 7285, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1900