Skip to content

75 Liberty Ave.(Unit C0419)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 12, 2016

Property Information

Block6303
Lot1
QualifierC0419
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building ClassC0838
Description5BD-146U-PG(1)
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage838
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
24%
Improvement Value:$248,200
76%
Total Assessment$328,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,329-0.6%
2024$7,375+40.1%
2023$5,264-0.4%
2022$5,284+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 9140, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1900