Skip to content

75 Liberty Ave.(Unit C0427)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$281,000
Last Sale Date
Oct 22, 2008

Property Information

Block6303
Lot1
QualifierC0427
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building ClassC0832
Description5BD-146U-PG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage832
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
23%
Improvement Value:$271,000
77%
Total Assessment$351,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,838-0.6%
2024$7,887+40.1%
2023$5,630-0.4%
2022$5,651+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$281,000
DeedBook 8631, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1900