Skip to content

75 Liberty Ave.(Unit C0121)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 16, 2022

Property Information

Block6303
Lot1
QualifierC0121
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building ClassC0832
Description5BD-146U-PG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage832
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
25%
Improvement Value:$239,800
75%
Total Assessment$319,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,141-0.6%
2024$7,186+40.1%
2023$5,130-0.4%
2022$5,149+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft832DeedBook 9722, Page 821Recorded1/22/2023

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4000, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1900