Skip to content

45 Skillman Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Dec 23, 1992

Property Information

Block6304
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description2-S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,800
58%
Improvement Value:$223,200
42%
Total Assessment$532,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,880-0.6%
2024$11,954+40.1%
2023$8,533-0.4%
2022$8,565+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4572, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1910