Skip to content

276 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2019

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2019

Property Information

Block6304
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description4S-B+F-D-4U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,000
28%
Improvement Value:$1,120,000
72%
Total Assessment$1,550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,612+258.2%
2024$9,662+40.1%
2023$6,897-0.4%
2022$6,923+32.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

DeedBook 9038, Page 994Recorded5/18/2015