Skip to content

62 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jan 6, 2021

Property Information

Block6304
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
67%
Improvement Value:$160,200
33%
Total Assessment$485,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,835-0.6%
2024$10,902+40.1%
2023$7,783-0.4%
2022$7,812+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 9541, Page 967NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1905