Skip to content

80 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2000

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 24, 2000

Property Information

Block6304
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-G1
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,284
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,246,300
96%
Improvement Value:$50,000
4%
Total Assessment$1,296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,623-0.6%
2024$18,740+40.1%
2023$13,377-0.4%
2022$13,427+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5621, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 2000