Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C0103)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC0103
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0884
Description17S-271U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage884
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
26%
Improvement Value:$227,800
74%
Total Assessment$307,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,873-0.6%
2024$6,916+40.1%
2023$4,937-0.4%
2022$4,956+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8896, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1961