Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C0111)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 2, 2005

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC0111
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC1118
Description17S-BA-271UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,110
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
18%
Improvement Value:$354,100
82%
Total Assessment$434,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,693-0.6%
2024$9,754+40.1%
2023$6,963-0.4%
2022$6,989+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 7627, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1961