Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C0113)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC0113
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0597
Description17S-BA-271UAE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage597
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
37%
Improvement Value:$136,300
63%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,830-0.6%
2024$4,860+40.1%
2023$3,469-0.4%
2022$3,482+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft597DeedBook 9250, Page 837Recorded10/31/2017

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7325, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1961