Skip to content

54 St. Pauls Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07306

Built 1914

Owner
---
Last Sale Price
$101,500
Last Sale Date
Feb 26, 2026

Property Information

Block6801
Lot15
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description4S-B-8U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage771
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,200
24%
Improvement Value:$136,400
76%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,010-0.6%
2024$4,036+6.1%
2023$3,804
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$101,500
Sq Ft771DeedBook 9968, Page 495Recorded3/4/2026

Property Built

Built

Year Built: 1914