Skip to content

42 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1860

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 30, 2017

Property Information

Block6802
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
46%
Improvement Value:$281,600
54%
Total Assessment$521,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,647-0.6%
2024$11,720+40.1%
2023$8,366-0.4%
2022$8,398+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft3,000DeedBook 9202, Page 304Recorded5/19/2017

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5881, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1860