Skip to content

121 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1880
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block6804
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,606
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
38%
Improvement Value:$286,300
62%
Total Assessment$462,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,323-0.6%
2024$10,388+40.1%
2023$7,415-0.4%
2022$7,443+4.5%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft2,606DeedBook 9871, Page 111Recorded1/6/2025

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8815, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1880