Skip to content

9 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2004

Last Sale Price
$203,556
Last Sale Date
Feb 7, 2019

Property Information

Block6804
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
32%
Improvement Value:$489,000
68%
Total Assessment$717,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,011-0.6%
2024$16,111+40.1%
2023$11,501-0.4%
2022$11,544+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$203,556

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9383, Page 520NU CodePartial parcel (6)Recorded2/28/2019

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 7290, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 2004